
Statut
Rozdział 1. Postanowienia ogólne&1. Instytut Magii Durmstrang jest placówką, powstałą oraz prowadzącą działalność internetową, zrzeszając społeczność fanowską związaną z uniwersum o „Harry ’m Potterze” oraz wszelkie poboczne- np. „Fantastyczne Zwierzęta” (org. „Fantastic Beasts”). &2. Możliwość uczęszczania na zajęcia dotyczące edukacji magicznej oraz branie udziału we wszelkich wydarzeniach i formach rozrywki w życiu szkoły jest bezpłatne; nie jest narzucona jakakolwiek opłata za możliwość pozyskiwania wiedzy od zatrudnionego personelu, szczególnie Nauczycielskiego. &3. Nazwa placówki odnosi się do terminologii ściśle związanej ze wspomnianym uniwersum autorstwa J.K. Rowling, jednakże stanowi swoistą przeróbkę i interpretację własną. Zasadę tę stosuje się również do innych elementów stanowiących całość Instytutu, jak grafiki oraz nazwy własne. IMD zastrzega sobie je jako własność, chronioną Ustawą o Prawie Autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83), bazując na założeniach Art. 2. &4. IMD swoją działalność prowadzić może w sposób dowolny na mocy postanowień Władz Instytutu. Podstawową drogą komunikacji i organizacji pracy jest strona internetowa, działająca pod adresem „http://durmstrang.eu” oraz chat Polfan. Szczegółowe zasady obowiązujące na wymienionych platformach oraz serwisach dodatkowych znajdują się w rozdziale „Organizacja pracy Instytutu” niniejszego dokumentu. &5. Nieznajomość założeń Statutu nie zwalnia przed przestrzeganiem go. Dołączając do społeczności placówki oraz wchodząc na dowolne pokoje Polfanu, należące do Instytutu, również czynne bądź bierne korzystanie z usług dostarczanych przez Durmstrang, automatycznie akceptuje się warunki przedstawione w regulaminach, a także pozostałe dokumenty, nakreślające sposób organizacji poszczególnych przedsięwzięć. &6. Władze IMD zastrzegają sobie prawo do zmiany postanowień, zawartych w dokumentacji oraz możliwość samodzielnego podejmowania decyzji w sytuacjach, w których formalne publikacje nie przewidują rozwiązania.
Rozdział 2. Organizacja pracy Instytutu&7. Pełen rok szkolny w Instytucie trwa 8 tygodni od przeprowadzenia oficjalnej inauguracji. W szczególnych sytuacjach Administracja Szkoły może skrócić bądź wydłużyć okres trwania roku, zawieszając działalność także na okres świąteczny, wolny od pracy. &8. Każda jednostka lekcyjna trwa 30 minut w czasie dni roboczych (od Poniedziałku do Piątku), w ściśle określonych godzinach zgodnie z ustanowionym Planem Lekcji w trakcie rady pedagogicznej poprzedzającej Rozpoczęcie Roku. &9. Przerwy pomiędzy każdą lekcją to 5 minut. Rozpiska poszczególnych godzin lekcyjnych wygląda następująco:
&10. 1) Każdy wykładowca, prowadzący zajęcia musi wystawić minimum 3 oceny do końca bieżącego roku szkolnego za pomocą dowolnego sposobu sprawdzenia przekazywanej wiedzy. Ze wszystkimi formami ma obowiązek rozliczyć się, wpisując wyniki z nich do dziennika ocen, dostępnego na stronie. 2) Nauczyciel zobowiązany jest również do rozliczenia się za przeprowadzoną lekcję poprzez dodanie raportu (frekwencja uczniów, zdobyte punkty, notatki dotyczące zakresu omówionego materiału) w dzienniku lekcyjnym, umieszczonym także na stronie. Termin dodania jej to max. 48h od odbytej jednostki lekcyjnej. &11. Wszystkie jednostki lekcyjne muszą odpowiadać wysłanym przez profesorów planom nauczania. O wszelkich zmianach należy niezwłocznie poinformować Dyrekcję, wysyłając nowo opracowany program zajęć. &12. Nie obowiązuje żadna jednoznaczna podstawa programowa, co wiąże się z dowolnością w doborze określonego przedziału materiału na poszczególne klasy profilowe (Więcej informacji na ten temat w Ofercie Edukacyjnej). &13. Wykładowcy mają prawo do indywidualnego sposobu przeprowadzania swoich zajęć, zgodnie z ogólno-przyjętymi normami etyki nauczycielskiej. Warunkiem jest wprowadzenie klimatu role play. Zasady dotyczące pisania klimatycznie znajdują się w Samouczku. &13a. Materiały udostępniane przez profesorów stanowią własność intelektualną i są chronione prawnie. Nauczyciel odpowiada za drogę ochrony ich, Instytut nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie kradzieże notatek; może jednak przeciwdziałać dalszym zawłaszczaniom mienia i wyciągnąć konsekwencje względem sprawcy oraz wprowadzać rozwiązania mające na celu ograniczenie dostępu do materiałów. &14. Uczniowie mają możliwość przy zapisie na dobranie sobie Kręgu, który będą reprezentować oraz uczęszczać na poszczególne przedmioty, związane z określonym profilem. IMD składa się z następujących kręgów magicznych: Krąg Białomagiczny i Czarnomagiczny. &15. Opiekę nad nimi stanowią Opiekunowie. Obowiązki i prawa Opiekunów zawarte są w rozdziale „Dodatkowe funkcje w IMD”.
Rozdział 3. Rozrywka&16. Poza funkcją dydaktyczną, placówka ma na celu również integrację swojej społeczności. Przykładowymi formami integracji oraz możliwości zdobycia punktów do Rankingu Uczniów / Nauczycieli są zabawy, konkursy oraz wydarzenia tematyczne, organizowane w pokojach chatowych. &17. Każda forma aktywności musi zostać rozliczona- należy napisać newsa na stronie szkoły, informującego o zdobytych punktach przez poszczególne osoby, a nawet galeonach, które można przeznaczyć na zakupy, na Alei Vulchanovy. &18. Konkursy mogą zostać przeprowadzone wyłącznie przez Grono pedagogiczne oraz Władze Instytutu. Możliwość poprowadzenia zabaw przysługuje również Prefektom i/lub uczniom, którym przyzwolono możliwość współprowadzenia. &19. Innymi sposobami rozrywki mogą być Olimpiady, organizowane na tle międzyszkolnym. Organizatorzy ich mają obowiązek przesłać Dyrekcji Szkoły treść newsa, która zostanie wstawiona jako informacja o terminie i rodzaju olimpiady. Umieszczenie ogłoszenia jest równoznaczne z wyrażeniem chęci udziału szkoły w wydarzeniu. Po zakończonym evencie, należy przesłać wyniki oraz rodzaj gratyfikacji osób zajmujących podium. &20. Dyrekcja może swobodnie decydować, jakie zabawy zostaną przeprowadzone na dany rok szkolny z dostępnego zasobu. &21. Zabrania się organizowania wydarzeń, które należą do Instytutu, poza placówką. Wyjątek stanowi przypadek, gdy otrzymana zostanie zgoda ze strony Dyrekcji. Należy jednak napomnieć w trakcie, iż oryginalnym pomysłodawcą jest IMD.
Rozdział 4. Władze Instytutu Magii Durmstrang&22. Władze Durmstrangu są dwuinstancyjne; składa się na władzę uchwałodawczo-wykonawczą: Dyrekcję oraz Zarząd Szkoły- judykatywa oraz kontrola nad jakością prac Dyrekcji. &23. Dyrekcja IMD podlega Zarządowi, lecz posiada szersze uprawnienia niż Zarząd. Składa się z obecnie panujących dyrektorów oraz wicedyrektorów. &23a. Dyrekcja może rozwiązać Zarząd w przypadku niewywiązywania się z obowiązków. Musi jednak podać to do informacji publicznej. &24. Zarząd Szkoły składa się z członków dyrekcji, którzy zrezygnowali ze stałej aktywności w życiu placówki-muszą jednak posiadać zgodę ze strony funkcyjnej części Dyrekcji- oraz z jednego, czynnie działającego dyrektora. &25. Dyrektor funkcyjny w Zarządzie jest przedstawicielem Grona Dyrekcji oraz pełni rolę członka Zarządu na okres jednego roku szkolnego. Po tym czasie zobowiązany jest do ustąpienia swojemu następcy, wyznaczonego w trakcie posiedzenia Władz. &26. W sytuacjach kryzysowych, pełną władzę nad Instytutem może przejąć Zarząd, który otrzymuje wówczas pełnię uprawnień Dyrekcji. Aby jednak do tego doszło, wymagana jest aprobata Dyrekcji oraz Grona Nauczycielskiego. Wtedy też wszyscy czynnie działający dyrektorzy oraz wyznaczony jeden Nauczyciel-przedstawiciel Grona Nauczycielskiego- zasiadają wśród Zarządu, tworząc Radę Szkoły. &27. W przypadku nieefektywnego działania Dyrekcji, Zarząd może podjąć decyzję o rozwiązanie ówczesnego składu, stosownie uzasadniając swoje stanowisko. Wówczas, Dyrekcja ma obowiązek ustąpienia, z kolei członkowie Zarządu zostają Dyrekcją Tymczasową do momentu powołania nowej. &27a. Dyrekcja może powołać na urząd Wicedyrekcję Instytutu. Stanowią oni funkcje pomocnicze i posiadają możliwość podejmowania decyzji na poziomie organizacyjnym oraz ściśle związanym z życiem IMD. Sprawy administracyjne przysługują wyłącznie pełnej Dyrekcji. &28. Prawa i obowiązki Dyrekcji:
&29. Prawa i obowiązki Zarządu Szkoły:
Rozdział 5. Grono Pedagogiczne&30. Stanowi administracyjną część Szkoły (tuż obok Władz Instytutu), wspólnie z Dyrekcją podejmuje decyzje w sprawie uczniów (jeżeli adept przejawia zachowania niezgodne ze Statutem i poszczególnymi regulaminami). &31. Składa się z aktualnie uczących profesorów. &32. Nauczyciele zobowiązani są do wykonywania zaleceń Dyrekcji oraz stosowanie się do wszelkich uwag. &33. Na początku każdego roku, Wykładowcy są wizytowani przez Dyrektorów z uprawnieniami Inkwizytorskimi. Wyniki wizytacji są zawsze umieszczane na stronie szkoły. Ma to na celu zapewnienie uczniom odpowiedniej kadry nauczającej oraz utrzymanie prestiżu szkoły. &34. Po negatywnym wyniku wizytacji, zostają one powtórzone do momentu zdania jej przez Nauczyciela. W skrajnych przypadkach, Wizytator może postanowić o natychmiastowym zwolnieniu. Zatwierdzenie przez resztę dyrektorów skutkuje usunięciem go/jej z rzeczonego stanowiska. &35. Każdy profesor ma możliwość awansu, gdy wykazuje ponadprzeciętne zaangażowanie w szkole. Tytuły, jakie może otrzymać prezentują się następująco: „Awans obejmuje 5 rang: Nauczyciel, Profesor, Wyższy Profesor, Mentor oraz Mędrzec. Awans na wyższą rangę następuje po latach nauczania w Instytucie. Wraz z awansem, mogą nastąpić zmiany w przywilejach kadry pedagogicznej. Nauczyciel - ranga, którą otrzymuje każdy z grona pedagogicznego, po rozpoczęciu pracy w Instytucie. Nauczyciel otrzymuje tygodniowe wynagrodzenie w wysokości 60 galeonów. Nauczyciel nie ma żadnych dodatkowych przywilejów niż te, które obowiązują każdego. Profesor - ranga, którą otrzymuje każdy z grona pedagogicznego, po awansowaniu z rangi Nauczyciela. Profesor otrzymuje tygodniowe wynagrodzenie w wysokości 70 galeonów. Awans na tę rangę następuje wraz z upływem 2 lat szkolnych w kadrze pedagogicznej Instytutu. Wraz z tą rangą, Profesor otrzymuje Kartę Profesora, która jest Legitymacją w Instytucie. Wyższy Profesor - ranga, którą otrzymuje każdy z grona pedagogicznego, po awansowaniu z rangi Profesora. Wyższy Profesor otrzymuje tygodniowe wynagrodzenie w wysokości 80 galeonów. Awans na tę rangę następuje wraz z upływem 5 lat szkolnych w kadrze pedagogicznej Instytutu. Wyższy Profesor, oprócz swojej Karty oraz szacunku w oczach dyrekcji, nie dostaje żadnego dodatkowego przywileju. Mentor - ranga, którą otrzymuje każdy z grona pedagogicznego, po awansowaniu z rangi Wyższego Profesora. Mentor otrzymuje tygodniowe wynagrodzenie w wysokości 100 galeonów. Awans na tę rangę następuje wraz z upływem 8 lat szkolnych w kadrze pedagogicznej Instytutu. Wraz z tą rangą, Mentor otrzymuje złotą zawieszkę. Mędrzec - ranga, którą otrzymuje każdy z grona pedagogicznego, po awansowaniu z rangi Mentora. Mędrzec otrzymuje tygodniowe wynagrodzenie w wysokości 120 galeonów. Awans na tę rangę następuje wraz z upływem 12 lat szkolnych w kadrze pedagogicznej Instytutu. Wraz z tą rangą, Mędrzec doznaje zaszczytu pojawienia się na Murze Zasłużonych oraz dostaje możliwość posiadania pełnego operatora.” ~System Rang Kadry Profesorskiej &36. Prawa i obowiązki Nauczycieli:
Rozdział 6. Uczniowie&37. Stanowią nieadministracyjną część Instytutu; nie należą do Administracji Szkoły. &38. Przy zapisach mają możliwość przydzielenia się do jednego z Kręgów, zgodnie z własnym uznaniem. &39. Mają obowiązek aktywnie uczestniczyć w organizowanych zajęciach, aby móc uzyskać klasyfikację i otrzymać promocję do następnej klasy (Wymogi dotyczące uzyskania klasyfikacje znajdują się w Systemie Oceniania Uczniów). &40. W przypadku braku możliwości pojawienia się na lekcjach, winno się zgłosić ten fakt poprzez usprawiedliwienie nieobecności. &41. W przypadku wątpliwość co do otrzymanej oceny, Adept ma prawo do poproszenia Nauczyciela o objaśnienie wyniku; błędnie udzielone odpowiedzi, zakres poprawnych etc. &42. Uczeń powinien godnie reprezentować Instytut poza jego murami oraz wykazywać się wysoką kulturą osobistą i społeczną. &43. Może ubiegać się o funkcje Prefekta Kręgu w przypadku wykazywania się dużą aktywnością. &44. Opieką i obroną interesów uczniów zajmuje się Opiekun danego Kręgu, do którego adept należy. &45. Ma prawo do brania udziału we wszelakich zabawach, konkursach i wydarzeniach organizowanych przez IMD, ale także przez zewnętrznych organizatorów, którym placówki zgłosiła chęć udziału. &46. W przypadku jakichkolwiek sprzeczek i nieporozumień, powinien niezwłocznie poinformować Dyrekcję o zaistniałym incydencie. &47. Prawa i obowiązki Uczniów:
Za niewłaściwe zachowanie uczeń może zostać zawieszony w prawach ucznia, a nawet usunięty ze szkoły.
Rozdział 7. Dodatkowe Funkcje w IMD&48. Dodatkowymi funkcjami, jakie objąć mogą Profesorowie są: -Redaktor szkolnej gazetki -Opiekun Kręgu -Przedstawiciel Grona Nauczycielskiego (w przypadku kryzysowego zarządzania Instytutem) -Opiekun koła pozalekcyjnego &48a. Prawa i obowiązki Redaktora szkolnej gazetki:
&48b. Prawa i obowiązki Opiekuna Kręgu:
&48c. Prawa i obowiązki Przedstawiciela Grona Nauczycielskiego:
&48d. Prawa i obowiązki Opiekuna Koła Pozalekcyjnego:
&49. Dodatkowymi funkcjami, jakie objąć mogą Uczniowie są: -Prefekt Kręgu -Prefekt Naczelny &49a. Prawa i obowiązki Prefekta Kręgu:
&49b. Prawa i obowiązki Prefekta Naczelnego:
Rozdział 8. Współpraca z placówką&50. Każda placówka edukacyjna oraz organizacja działająca w obrębie Świata Magii ma możliwość zaproponowania współpracy, wysyłając jej ofertę na adres mailowy Dyrekcji &51. Władze Instytutu Magii Durmstrang mają obowiązek udzielenia informacji odnośnie wyniku propozycji współpracy do 14 dni roboczych od momentu otrzymania niniejszej oferty. &52. Brak odpowiedzi na zaoferowaną współpracę jest równoznaczne z odmową ze strony IMD. &53. Placówka zawierająca współpracę z Durmstrangiem zobowiązana jest do wstawienia logo Instytutu do 7 dni roboczych od zawarcia jej. Brak lub usunięcie herbu IMD jest równoznaczne z zerwaniem współpracy. &54. Dyrekcja może wnieść o zakończenie współpracy w przypadku, gdy:
Rozdział 9. Mowa końcowaPrzestrzegajmy postanowień niniejszego Statutu i wspólnie budujmy przyszłość Szkoły, dbając o jej funkcjonowanie. Poprawiajmy niedoskonałości, ulepszajmy to, co jest możliwe ulepszyć oraz umacniajmy wszystko to, co już udoskonalone. Każdy z nas, niezależnie od pełnionej funkcji, przynależności czy wyznawanych poglądów- stanowi Społeczność IMD. Dążmy do tego, aby każdy poczuć mógł się w niej jak najlepiej oraz chętnie wracał wraz z każdym nowym rokiem, pełny siły do pracy i chętny rozwijania swoich uzdolnień. Łączy nas zamiłowanie do uniwersum Potterowskiego i nie pozwólmy, aby magia cudownej integracji w myśl fanowskiej odskoczni od szarości życia codziennego nie zanikła wśród wszelkich sporów, które wynikają z naszej indywidualności. W jakichkolwiek sporach próbujmy dojść do konsensusu i nie pozwólmy, aby zniszczyły one mury Durmstrangu, które wspólnie tworzymy, cegiełka po cegiełce, wyróżniając się spośród innych szkół magii. Piszmy na nowo historię naszej placówki i doprowadźmy, aby było to miejsce, o którym zawsze będziemy myśleć z utęsknieniem i wspaniałymi wspomnieniami.
Statut spisany został dnia 16.11.2020 przez Dyrekcję. |