Atak Śmierciotuli to forma zabawy, która rozgrywa się na czacie, w pokoju głównym, czyli Durmstrang. Udział w tej zabawie mogą brać zarówno uczniowie, stażyści, jak i kadra pedagogiczna. Zabawa polega na tym, by obronić się odpowiednim sposobem przed atakiem stworzenia, jakim jest oczywiście Śmierciotula Helenka. Śmierciotula może być niezliczoną ilość razy w ciągu całego tygodnia nauki. Najczęściej można ją spotkać od godziny 16:00 do 18:00 i od 20:50 do 22:00. 

Jak obronić się przed Śmierciotulą?

Stworzenie pojawia się w pokoju Durmstrang i atakuje losowe osoby. Komenda, którą wysyła stworzenie, wygląda przykładowo: [Atakuje Defne_Nefrite]. Zadaniem atakowanej osoby jest napisanie bez klimatu, tylko dużymi, drukowanymi literami zaklęcia Expecto Patronum

Przykład:

 

Jeżeli osoba, którą zaatakowało stworzenie, obroni się, wówczas zyskuje dla siebie dodatkowe 10 punktów i 10 galeonów. Nieważne czy jest to nauczyciel, stażysta czy też uczeń. Jeżeli się jednak nie obroni, wówczas nic nie zyskuje ani nie traci.

Jednak, żeby pozostali nie byli stratni, inna osoba może obronić tę atakowaną. Przykładowo, Merica nie zdąży się obronić, bo była zajęta, ale Alison był w stanie gotowości. Jeżeli Alison rzuci odpowiednie zaklęcie i obroni swoją koleżankę, zyskuje on dla siebie aż 5 punktów i 5 galeonów! Jeżeli zaś uczennicę obroni ktoś z kadry pedagogicznej, wówczas nauczyciel zyskuje do swojego rankingu 5 punktów i 10 galeonów. To samo tyczy się stażysty.

Zabawa trwa od poniedziałku do piątku, dwa razy w ciągu roku szkolnego.

[RANKING]